قوانین و مقررات


1. شرایط خدمات ابر همراه

سپاسگزاریم که ابر همراه را انتخاب کردید. ابر همراه یکی از سرویس‌های ارزش افزوده شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) است. شما کاربر گرامی همراه اول با استفاده از این سرویس می‌توانید بدون نیاز به تهیه، حمل و نگهداری سخت‌افزارهای ذخیره‌سازی داده، اطلاعات خود را بدون محدودیت حجم، در فضای ابری امن نگهداری کنید تا در هر زمان و مکانی که مایل بودید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. ترافیک استفاده از این سرویس برای شما همراه عزیز، رایگان است؛ پس نیاز نیست نگران هزینه اینترنت خود باشد.

استفاده شما از سرویس ابر همراه، منوط به پذیرش موارد زیر است؛ خواهشمندیم این موارد را به دقت مطالعه و در نهایت تأیید بفرمایید.

شرایط استفاده از ابر همراه

محدودیت سنی:
لازم است برای استفاده از ابر همراه حداقل ۱۳ سال سن داشته باشید. به علاوه در صورتی که زیر هجده سال سن دارید، تأییدیه والدین شما برای استفاده از این سرویس الزامی است.

استفاده شخصی:
با پذیرش این قوانین، شما تضمین می‌دهید که از ابر همراه برای مصارف شخصی خود بهره می‌برید و از آن استفاده سازمانی و تجاری نخواهید کرد.

اتصال به شماره تلفن همراه اول شما:
برای استفاده از سرویس ابر همراه لازم است که یک خط تلفن همراه اول داشته باشد. لطفاً کلمه عبور مناسبی را برای خود انتخاب و با دقت از آن محافظت کنید. مسئولیت هر گونه فعالیتی که با شماره تلفن شما در ابر همراه انجام شود، بر عهده شماست.

عملکرد در چارچوب قانون:
شما ملزم هستید که در استفاده از ابر همراه، به کلیه قوانین کشور ایران پایبند باشید. شما در قبال محتویاتی که در ابر همراه نگهداری می‌کنید و نحوه استفاده خود از این سرویس، مسئول هستید. عملکرد شما در این سرویس باید با سیاست‌های ابر همراه مطابقت داشته باشد.

اطلاعیه‎‌ها:
ابر همراه در موارد لازم اطلاعیه‌هایی را برای شما ارسال خواهد کرد. شما می‌توانید از دریافت برخی از این اطلاعیه‌ها انصراف دهید.

حریم خصوصی

سیاست‌های حفظ حریم خصوصی ابر همراه ، چگونگی برخورد ما با اطلاعات شخصی شما و نحوه محافظت از آن‌ها توسط ما را نشان می‌دهد. استفاده کردن شما از ابر همراه به این معناست که شما اجازه استفاده ما از این اطلاعات را به منظور تأمین امنیت خود و سایر کاربران ابر همراه، صادر کرده‌اید.

حقوق مالکیت معنوی

مالکیت معنوی محتوای دیجیتال برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورتی که یک حساب کاربری این قانون را (برای محصولاتی که مشمول قانون حق نشر در کشور ایران می‌شوند) زیر پا بگذارد، بسته به میزان تعدی از قانون، با اختار، تعلیق یا حذف حساب کاربری مواجه خواهد شد. در حال حاضر گزارش سایر کاربران ابر همراه، مبنای تشخیص چنین رفتارهایی است.

نرم‌افزارهای ابر همراه

 • نسخه وب ابر همراه
 • نسخه‌های قابل دانلود ابر همراه (موبایل و دسکتاپ)
این نرم‌افزارها با یکدیگر هماهنگ (sync) هستند و برای پشتیبانی از ویژگی‌های جدید قابلیت به‌روزرسانی خودکار دارند.

بستن حساب کاربری

شما می‌توانید در زمان دلخواه ابر همراه را ترک کنید؛ هرچند این اتفاق برای ما بسیار ناراحت‌کننده است. به علاوه در صورتی که یکی از موارد زیر رخ دهد، ما حساب کاربری فرد مورد نظر را تعلیق یا حذف خواهیم کرد:

 • کاربر قوانین ابر همراه را نقض کند.
 • فعالیت‌های کاربر خطر صدمه وارد شدن به ما یا سایر کاربران ابر همراه را به دنبال داشته باشد.
 • کاربری بدون اقدام به خرید بسته‌های ابر همراه، به مدت ۶ ماه غیرفعال باشد.
در هر یک از موارد فوق، در صورتی که محدودیت قانونی (قوانین داخلی ابر همراه و قوانین کشوری) وجود نداشته باشد، ما کاربر را مطلع خواهیم کرد و امکان برداشتن اطلاعات را حداکثر به مدت ۳۰ روز برای وی فراهم می‌کنیم. پس از گذشت این زمان، تمام اطلاعات کاربر به کلی حذف خواهد شد.

توجه: برای دسترسی به اطلاعات و داده‌های یک حساب کاربری بسته یا واگذار شده باید یک شماره تلفن همراه اولی جدید معرفی نمایید تا با استفاده از آن در ابر همراه عضو شده و اطلاعات حساب کاربری قبلی خود را در آن مشاهده نمایید.

واگذاری یا مفقودی سیم‌کارت همراه اول

در صورتی که سیم‌کارت همراه اول خود را مفقود یا واگذار کردید، در اولین فرصت با کلمه عبور وارد حساب کاربری خود شده و فایل‌های خود را بردارید. همچنین شما ۳۰ روز فرصت دارید تا با معرفی شماره تلفن همراه اول دیگری که به نام خود شماست، تمام فایل‌ها و اطلاعات حساب کاربری خود را به آن انتقال دهید.

انتقال حساب کاربری

شما می‌توانید اطلاعات یک حساب کاربری را به حساب کاربری دیگری (در صورتی که مالک هر دو حساب باشید) منتقل کنید. در این شرایط اگر در هر کدام از حساب‌های کاربری بسته فعال داشته باشید، می‌توانید انتخاب کنید که کدام بسته برای حساب کاربری مقصدتان فعال شود.

خاتمه فعالیت ابر همراه

در صورتی که به هر دلیلی ابر همراه امکان ادامه سرویس‌دهی به شما را نداشته باشد، ما حداقل ۶۰ روز قبل از اتمام سرویس‌دهی، به شما اطلاع خواهیم داد تا اطلاعات خود را از ابر همراه بردارید. پس از گذشت این زمان، اطلاعات شما غیرقابل دسترسی خواهد بود.

درخواست حجم دیسک اضافه و پرداخت

حجم دیسک رایگان:
ابر همراه GB10 فضای اولیه رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

درخواست فضای مازاد:
شما می‌توانید فضای بیشتری بخرید. پس از اینکه درخواست خرید فضای مازاد شما به ثبت نهایی رسید؛ در صورتی که سیم‌کارت شما دائمی باشد، هزینه آن را روی اولین قبض تلفن همراه خود دریافت می‌کنید و در صورتی که کاربر اعتباری هستید، لازم است قبل از خرید بسته، سیم‌کارت خود را شارژ نمایید.

درخواست تهیه نسخه پشتیبان:
اطلاعات شما در ابر همراه در چند نسخه نگهداری می‌شوند تا امکان از دست رفتن داده‌ها به حداقل برسد. با این وجود در صورتی که تمایل دارید از اطلاعات شما به صورت زمانبندی شده نسخه پشتیبان تهیه شود، می‌توانید بسته مربوطه را خریداری نمایید.

لغو درخواست:
بسته فعال شما تا زمانی که درخواست لغو آن را صادر نکنید، فعال خواهد بود. شما می‌توانید در هر زمانی بسته خود را لغو کرده یا کاهش دهید. این درخواست شما در دوره بعدی پرداخت و پس از اتمام زمان بسته فعال جاری شما اعمال خواهد شد.

در صورتی که در خواست خود را لغو کرده یا تمدید نکنید، حساب کاربری شما به مدت ۷ روز فعال خواهد بود و در این مدت می‌توانید بسته خود را ارتقاء دهید. در صورتی که طی این ۷ روز بسته خود را ارتقاء ندهید، حجم شما به حجم اولیه‌ی رایگان کاهش داده می‌شود. در این صورت تا زمانی که حجم مصرفی شما بیش از حجم اولیه رایگان باشد، عملیات آپلود، کپی، جابجایی و همگام‌سازی فایل‌ها انجام نخواهد شد.

همچنین در صورتی که امکانات مربوط به تهیه نسخه پشتیبان را فعال کرده باشید و این امکان را شارژ نکنید، نسخه‌های پشتیبان تهیه شده به مدت ۴۵ روز پس از پایان زمان اعتبار بسته‌ی پشتیبان‌گیری در سرور باقی می‌مانند. در این بازه زمانی شما می‌توانید این نسخه‌ها را دانلود کنید و پس از آن به طور کامل حذف خواهند شد.

تغییر حجم و قیمت بسته‌ها:
ممکن است قیمت و حجم بسته‌های ابر همراه تغییر کنند. در این صورت ما به شما اطلاع خواهیم داد. ما یک ماه قبل از اعمال تغییرات قیمت، شما را مطلع خواهیم کرد و در صورتی که بین اطلاع‎‌رسانی به شما و زمان خرید بسته جدید توسط شما کمتر از یک ماه فاصله باشد، قیمت قبلی برای شما اعمال خواهد شد.

حوزه مسئولیت‌های ما

ما سرویس ابر همراه را با دانش و تعهدی عمیق ارائه می‌دهیم و امیدواریم تجربه خوبی را برای شما رقم بزنیم. با این حال برخی موارد از حوزه مسئولیت ما خارج است. ما صرفاً مسئولیت موارد ذکر شده در این قرارداد را می‌پذیریم.

مسئولیت‌های ابر همراه

ابر همراه در قبال موارد زیر مسئولیتی ندارد:

 • مشکلات ناشی از نقض مواردی خارج از مفاد این قرارداد.
 • مشکلاتی که به صورت آشکار از نقض تعهدات ابر همراه ناشی نشوند.
 • ضرر و زیان مربوط به حوزه کاری شما مانند کاهش سود و از دست رفتن داده.

قوانین پشتیبان شرایط خدمات ابر همراه

قوانین کشوری که در آن زندگی می‌کنید، در صورتی که اولاً با قوانین کشور ایران و ثانیاً با قوانین بین‌المللی در تضاد نباشند، مبنای تصمیم‌گیری در شرایط مقاضی خواهند بود.

درباره مفاد این شرایط

شرایط خدمات ابر همراه ممکن است در طول زمان تغییر کند. خواهشمندیم هرازگاهی این موارد را مطالعه بفرمایید. به علاوه ما نیز تغییرات مهم را به شما اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

2. سیاست‌های حفظ حریم خصوصی در ابر همراه

سپاسگزاریم که از ابر همراه استفاده می‌کنید. ما در اینجا به شما می‌گوییم که چگونه اطلاعات شما را حین استفاده از ابر همراه، جمع‌آوری، نگهداری و مدیریت می‌کنیم.

چرا و چگونه

ما برای اینکه سرویس خود را بهبود دهیم و از آن محافظت کنیم، اطلاعات زیر را جمع‎‌آوری می‌کنیم:

اطلاعات حساب کاربری:
ما اطلاعاتی مانند ورود به حساب کاربری ابر همراه و ارتقاء بسته را در یک حساب کاربری جمع‌آوری کرده و برای هر کاربر نگهداری می‌کنیم. به این ترتیب می‌توانیم میزان فعالیت یک کاربر را، که به معنی رضایت‌بخش بودن یا نبودن ابر همراه برای اوست، تشخیص دهیم.

فایل‌های شما:
هدف ابر همراه ذخیره و نگهداری آسان فایل‌ها، عکس‌ها، ویدئوها، مستندات متنی و غیره برای کاربران و همچنین تعامل کاربران در قالب اشتراک این فایل‌ها با یکدیگر است. ما برای تحقق این هدف، اطلاعاتی راجع به حجم فایل‌ها، نوع فایل‌ها زمان آپلود شدن فایل‌ها، تعداد آپلودها و دانلودها و تعداد دفعات اشتراک‌گذاری هر فایل را جمع‌آوری، نگهداری و تحلیل می‌کنیم و از آن برای بهبود سرویس و مصونیت کاربران ابر همراه استفاده خواهیم کرد.

مخاطبین شما:
در صورتی که شما تمایل داشته باشید، ابر همراه با دسترسی به فهرست مخاطبین شما، کارهایی مانند اشتراک فایل را برایتان آسان‌تر می‌کند.

اطلاعات نحوه استفاده از سرویس:
ما اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده کاربران از سرویس ابر همراه از قبیل مشاهده فایل، دانلود فایل، کپی فایل، اشتراک فایل و ... را جمع‌آوری، نگهداری و تحلیل می‌کنیم تا بتوانیم با استفاده از آن سرویس خود را بهبود دهیم، ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه کنیم و مصونیت کاربران ابر همراه را تأمین نماییم.

اطلاعات ابزارها:
ما اطلاعاتی از قبیل ابزاری که از آن برای استفاده از ابر همراه استفاده می‌کنید (موبایل، تبلت یا رایانه شخصی)، آدرس IP کاربران و ... را جمع‌آوری می‌کنیم. این اطلاعات پراکندگی کاربران از لحاظ محل زندگی و ابزارهای نمورد استفاده را تعیین کرده و در بهبود سرویس‌دهی به شما مؤثر است.

کوکی‌ها و فناوری‌های دیگر:
ما از کوکی‌ها برای نگهداری برخی اطلاعات شما در مرمرگر وبتان استفاده می‌کنیم تا فرآیندهایی مانند ورود به حساب کاربری را برای شما تسهیل نماییم. در صورت تمایل می‌توانید کوکی‌ها را در مرورگر خود غیرفعال نمایید.

با چه کسی

ما ممکن است اطلاعات شما را به صورتی که در ادامه بیان می‌شود به اشتراک بگذاریم؛ اما این اطلاعات را برای تبلیغات و اهداف مشابه به فروش نخواهیم رساند.

تیم‌های فنی و مدیریتی ابر همراه:
اطلاعات آماری شما برای بهبود سرویس در اختیار تیم مدیریتی، تیم فنی و تیم خدمات مشتریان ابر همراه قرار داده می‌شود تا از آن برای سرویس‌دهی بهتر و ارتقاء ابر همراه استفاده شود.

سایر کاربران ابر همراه:
اطلاعات نمایه شما (نام کاربری، عکس نمایه و در صورت تمایل شماره تماس شما) برای کاربرانی که محتوایی را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید، نمایش داده می‌شود.

مراجع قانونی:
ابر همراه کاربرانی را که رفتاری متضاد با سیاست‌های استفاده از ابر همراه داشته باشند، شناسایی و در صورت مغایرت رفتار آن‌ها با قانون، آن‌ها را به مراجع دیربط معرفی خواهد نمود. این کار به منظور مصونیت سایر کاربران ابر همراه و پیشگیری از آسیب دیدن فرد یا گروهی از افراد جامعه صورت می‌گیرد.

چگونه

ابر همراه این اطمینان خاطر را به شما می‌دهد که هیچ یک از فایل‌های افراد به صورت انفرادی توسط فرد یا گروهی از تیم ابر همراه بازبینی نمی‌شود.

امنیت:
برای تشخیص مغایرت‌های احتمالی محتوای یک اکانت با سیاست‌های استفاده از ابر همراه از گزارش‌های سایر کاربران ابر همراه به علاوه پردازش خودکار عنوان و محتوای فایل در هنگام آپلود استفاده خواهد شد. پس از اینکه یک فایل برای آپلود مناسب تشخیص داده شود، به صورت کاملاً امن نگهداری شده و هیچ فردی به جز افراد مدنظر کاربر مالک آن فایل، به آن دسترسی نخواهد داشت. یک تیم امنیتی در ابر همراه همواره در حال بررسی زیرساخت‌ها برای یافتن نقاط نفوذپذیری هستند و همواره سعی در بهبود امنیت سرویس دارند. به علاوه مثل اطلاع‌رسانی به کاربر در صورت ورود از یک ابزار جدید، سبب ارتقاء امنیت در ابر همراه می‌شود.

نگهداری:
ابر همراه اطلاعات شما را تا زمانی که اکانت خود را فعال نگه دارید، برای شما نگهداری می‌کند. پس از اینکه اکانت ابر همراه خود را غیرفعال کنید، این اطلاعات به مدت ۳۰ روز نگهداری می‌شود و پس از آن فرآیند حذف اطلاعات شما آغاز خواهد شد.

کجا

سراسر کشور:
اطلاعات شما در سرورهای توزیع‌شده در سراسر کشور نگهداری می‌شود تا دسترسی به آن‌ها با بهترین کیفیت برای شما فراهم شود.

تغییرات:
در صورتی که تغییراتی در شرکت ابر همراه رخ دهد و یا این سرویس به فرد یا گروه دیگری واگذار شود، اطلاعات شما حفظ و به سرویس‌دهنده جدید منتقل خواهد شد.

حق شما برای کنترل و تغییر اطلاعات:
شما کنترل اطلاعات شخصی خود را در زمینه جمع‌آوری، نگهداری و به اشتراکم‌گذاری در اختیار دارید؛ برای مثال

 • پاک کردن موقت یا دائمی همه یا بخشی اطلاعات خود از ابر همراه.
 • تغییر یا اصلاح اطلاعات شخصی
 • دسترسی به اطلاعات شخصی

تماس

شما می‌توانید با مطالعه پرسش‌های متداول پاسخ به سؤالات خود در رابطه با ابر همراه را پیدا کنید. در صورتی که تمایل دارید با ما در ارتباط باشید، به بخش تماس با ما در وب‌سایت ابر همراه مراجعه فرمایید.

3. سیاست‌های استفاده از ابر همراه

بدافزار و فیشینگ

لطفاً از نگهداری و به اشتراک‎‌گذاری بدافزارها و اطلاعات مربوط به فیشینگ مانند رمز عبور افراد در ابر همراه خودداری فرمایید.

خشونت

لطفاً برای تهدید دیگران از ابر همراه استفاده نفرمایید. در صورتی که عملکرد فرد یا گروهی را نمی‌پسندید، با انتشار مطالبی که در جامعه برای آن‌های ایجاد خطر می‌کند، اقدام به انتقام‌گیری نکنید. برای این کار مراجع قانونی بهترین انتخاب هستند.

نفرت‌پراکنی

شما می‌توانید نظرات خود را، بدون اینکه فرد یا گروهی را صرفاً به جهت گرایش سیاسی، نژاد، جنسیت و ... محکوم کرده و مورد بی‌احترامی و خشم قرار دهید؛ اعلام کنید. در نتیجه لطفاً از نگهداری و انتشار مطالبی که با این قانون سنخیت ندارند، در ابر همراه پرهیز کنید.

محتویات تروریستی

سازمان‌های تروریستی مجاز به استفاده از ابر همراه نیستند و در صورتی که محتویاتی در رابطه با تدارک اقدامات تروریستی و یا تأیید و ترویج آن در یک اکانت پیدا شود، آن اکانت مسدود شده و مالک سیم‌کارت آن به مراجع قانونی معرفی خواهد شد.

محتویات غیر اخلاقی و غیر قانونی

از انتشار مطالب غیر اخلاقی و غیرقانونی مانند تصاویر و فیلم‌های پورن، محتویات راجع به کودک‌آزاری، محتویات راجع به ایجاد ناامنی در جامعه و ... بپرهیزید.

استفاده از نام اشخاص حقیقی، حقوقی، سازمان‌ها و تشکل‌ها

از سرویس ابر همراه با نامی غیر از نام شخصیت حقیقی خود استفاده نفرمایید. هرگونه استفاده از این سرویس در قالب فرد یا گروهی غیر از هویت مالک سیم‌کارت، غیرقانونی است.

فعالیت‌های غیرقانونی

لطفاً از سرویس ابر همراه در چارچوب قانون استفاده کنید. با هر گونه استفاده غیرقانونی مانند تبلیغات مواد مخدر، برخورد خواهد شد.

استفاده در سطوح گسترده

لطفاً از ابر همراه برای استفاده انفرادی و یا گروهی در سطح محدود استفاده فرمایید و از آن برای سرویس‌دهی عمومی استفاده نکنید.

احترام به حق نشر

به کپی‌رایت احترام بگذارید. در صورتی که اثر فرد دیگری را انتشار می‌دهید، منبع آن را ذکر نمایید. محتویاتی مانند کتاب، فیلم و موسیقی را بدون اجازه مالکان آن‌ها برای دانلود در اختیار دیگران قرار ندهید.